Najstariji zapis o Ivanjskom krijesu datira iz davne 1779. godine. Lokacija paljenja krijesova od tada se nije promijenila. Prvi krijesovi zapaljeni su na polju pored rijeke Kupe na predjelu Struge na Gazi, a običaj je ubrzo započet i na drugoj obali na Baniji.
Vječno rivalstvo Banije i Gaze, susjeda s lijeve i desne obale Kupe, time je dignuto na novu razinu i takmičarski duh se rasplamsava svake godine u noći uoči Ivanja. Gažani i Banijci natječu se od tada u veličini, ljepoti i trajanju izgaranja krijesova.
Ivanjski krijes održava se pod okriljem obilježavanja Dana grada Karlovca. Radi se o jednoj od najstarijih karlovačkih gradskih i turističkih manifestacija. Osim paljenja krijesova i vatrometa na obali rijeke Kupe održat će se bogati popratni program, koji uključuje nekoliko sportskih natjecanja poput povlačenja užeta i nogometne utakmice, a neće izostati ni glazbeni dio programa koji potraje dugo u noć.
Tisuće posjetitelja večer uoči Ivanja, 23. lipnja, željno iščekuju nizvodno od Kupskog mosta trenutak paljenja dvaju velikih krijesova na suprotnim obalama rijeke Kupe. Praiskonska privlačnost vreline plamena i igre svjetlosti buktinja na riječnim brzacima. Spoj vatre i vode daje karlovačkim krijesovima osobit i neponovljiv čar i ugođaj.
Krijesom se oponaša Sunce i najavljuje ljeto kao najplodnije godišnje doba, prizivajući dobar urod zrelog žita. Krijesovi tako postaju i znamen karlovačkih lađara koji su stoljećima Kupom razvijali žitnu trgovinu.
Brojne goste iz čitave Hrvatske, ali i inozemstva na Ivanjskom krijesu dočekuje vesela pjesma i ples, potezanje konopca između Gažana i Banijanaca, vožnja čamcima, letovi balona i zmajeva, brojne poslastice. Svetkovina traje dugo u noć, sve dok tinja i posljednja iskra krijesa…