Dan grada Vrlike obilježava se prvu nedjelju u listopadu, na blagdan Gospe od Ružarja.
Vrlika je grad u Splitsko-dalmatinskoj županiji, nalazi na 470 m nadmorske visine na samom rubu Vrličkog polja uz državnu cestu D1 Zagreb-Split, na 66 km od Splita. U samom gradu izvire jedan od pritoka rijeke Cetine – Česma.
Vrlika je bila smještena oko samog izvora rijeke Cetine u blizini starohrvatske crkve Sv. Spasa, koja je sačuvana sve do danas. U četrnaestom je stoljeću crkva sv. Spasa proširena i dobila je uglastu apsidu na začelju. Crkvu je dao sagraditi kninski župan Gastika i njegova majka Nemira. Oko crkve je nekropola s oko 1150 grobova i 700 stećaka. Tu je nađena ranosrednjovjekovna kadionica iz doba kad su ove krajeve pokrštavali i misionarili franački misionari (9. stoljeće). Prema tim nalazima Vrlika je bila veliko naselje. U doba kad su franjevci došli u ove krajeve, napravili su samostan sv. Kate (kod Vukovića vrila). Steći, kojima cijeli kraj obiluje vađeni su u kamenolomu Plazajke (brdo Kapnice).
Najstariji tragovi života ljudi na ovom području potječu iz starog kamenog doba (oko 30 000 pr. Krista). Nedaleko izvora Cetine, u Gospodskoj pećini sjeverno od zaseoka Milaši pronađeni su ulomci keramičke zdjele i koštano šilo. Grad Vrlika, prvi put se spominje u pisanim izvorima 1069. godine, kao sjedište Cetinske općine, starohrvatske općine koja je obuhvaćala gradove: Glavaš, Prozor, Sinj, Trilj, Stolac, Gradac, Nutjak, Tugare i Poljičku župu.
Dan koji posebno obilježava grad Vrliku je blagdan Ružarice ili Gospe od Ružarja uz koji se obilježava i Dan grada. Grad Vrlika i Župa Gospe od Ružarja svake godine pripreme bogati vjerski i svjetovni program koji se održava prvu nedjelju u listopadu. Svečanost započinje trodnevnicom Gospi Ružarici. To je vrijeme okupljanja svih Vrličana, koji su tradicionalno vrlo vezani za svoj kraj, pa u periodu od 2. do 4. listopada pohrle na svoja ognjišta, kako bi sa mještanima i njihovim gostima dostojno obilježili ovaj blagdan.
Proslava Dana Grada i blagdana započinje velikim euharistijskim slavljem i procesijom. U sklopu prigodnog programa je polaganje vijenaca kod središnjeg križa na vrličkom groblju te svečana sjednica Gradskoga vijeća Vrlike na kojoj se već tradicionalno dodjeljuju javna priznanja I nagrade zaslužnim građanima. Program se nastavlja zabavnim i sportskim programom. U centru zbivanja je Sajam poljoprivrednih proizvoda i rukotvorina. I ljubitelji sporta imaju pregršt sadržaja po svom guštu pa osim malog nogometa i tenisa, svi posjetitelji mogu sudjelovati u tradicionalnoj Vrličkoj uličnoj utrci.