Dan Grada Otočca obilježava se 20. siječnja, na blagdan Sv. Fabijana i Sebastijana.
Otočac je grad u Ličko-senjskoj županiji. Smjestio se u Gackoj dolini, kroz koju protječe rijeka Gacka. Otočac, koji ima 5400 stanovnika, središte je Gacke koja je vrijedan etnografski lokalitet na kojemu se složno udružuje obilje vrijednosti: ljepota, voda, pejzaž, tradicija, autentičnost i gastronomija!
Grad Otočac središte je cijele pokrajine Gacke i sjedište Gacke. Jedno od najstarijih naselja s hrvatskim življem. Prvi se put spominje na Baščanskoj ploči (1100.g.). U to je vrijeme benediktinski samostan s. Nikole u Otočcu bio povezan sa samostanom sv. Lucije u Baškoj na otoku Krku. No, povjesničari smatraju da je Otočac mnogo stariji, te da je vjerojatno i knez Borna početkom 9. stoljeća imao jedno od svojih sjedišta u Otočcu. Otočac svoj naziv i opstanak duguje riječkom otoku. Otočac (mali otok) se sve do 18. st. nalazio na prirodnom otočiću usred rijeke Gacke, utvrđen zidinama i kulama radi obrane. Prići mu se moglo samo čamcem. Toga je činilo neosvojivim i u svojoj dugoj povijesti Otočac nikada nije bio zauzet. Ostali žitelji gradili su u rijeci Gackoj sojenice na vodi u blizini utvrđenog grada, pa je susjed k susjedu mogao doći samo čamcem. Bila je to svojevrsna Venecija u malom. No, na području grada ima tragova življenja čovjeka iz starijih vremena.
Obilježavanjem Dana grada Otočca slavi se i blagdan Sv. Fabijana i Sebastijana. Slavlje započinje mnoštvom manifestacija: svečane akademije, sjednice Gradskog vijeća gdje će biti dodijeljene i godišnje nagrade i priznanja grada Otočca zaslužnim pojedincima i ustanovama, te komemoracije u čast poginulih hrvatskih branitelja, a nastavlja se euharistijskim slavljem, procesijom i svečanom svetom misom, te paljenjem svijeća i polaganjem vijenaca kod spomenika poginulim hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata.