Dan grada Kastava obilježava se 06. lipnja.
Kastav je gradić u zapadnom dijelu Primorsko-goranske županije, u neposrednoj blizini Rijeke i Opatije. i Kastav ima bogate tradicije i prepoznatljiv identitet. Tijekom svoje povijesti Kastav je bio upravno, ekonomsko i kulturno središte Istre i Primorja; bio je i ostao rasadnikom narodne svijesti, pa je, čak i kada su se u okolici počeli razvijati gradovi danas daleko veći od njega, uspio sačuvati autonomiju, jezik i običaje.
Povijest Kastva seže daleko u prethistorijsko doba, o čemu svjedoče brojni arheološki nalazi. Vrijedno je nalazište ilirska nekropola pronađena u vrtači Mišinci podno Kastva. Tamo su Japodi (pripadnici jednoga od ilirskih plemena) u razdoblju od VI. do II. st. pr. n. e. pokapali svoje mrtve. U nekropolama su, između ostaloga, pronađeni primjerci nakita, dugmadi, ukrasnih igala. O srednjovjekovnoj živosti na području Kastavštine svjedoče do danas očuvani vrijedni spomenici – gradski Kaštel, gradska Loža i Volta, crkva sv. Jelene Križarice, Trg Lokvina, ruševna Crekvina i crkvica Sv. Trojice, ali i mnoštvo detalja ugrađenih u kamenu jezgru ovoga grada.
Obilježavanje Dana grada Kastava je u znaku sjećanja na žrtve II. svjetskoga rata. Nakon odavanja počasti stradalima pod Ložom održava se svečana sjednica Gradskoga vijeća Grada Kastava na kojoj se dodjeljuju godišnje nagrade i nagrade za životno djelo pojedincima i organizacijama koje svojim radom pridonose razvoju i napretku Kastava.
Proslava Dana Grada je od 2007. godine obogaćena manifestacijom Dječji dan Grada Kastava. Cjelodnevni program je bogat raznovrsnim kreativnim radionicama i sadržajima namijenjenim djeci raznih uzrasta i sklonosti. Jedan od tih sadržaja je i Mića (mala) slikarska delavnica koja se redovito održava od 2003. godine, a okuplja djecu vrtićke i školske dobi koja crtaju i slikaju Kastav i njegove poznate i manje poznate vedute. Ova je manifestacija poticaj dječjemu stvaralaštvu kako bi se odmalena razvijala i njegovala ljubav prema zavičaju.